Elon Musk, Tesla Müşterileri İçin Otonom Sürüş (FSD) Zorunluluğu Getiriyor

by Techxir
0 yorum 22 görüntüleme
Elon Musk, Tesla Müşterileri İçin Otonom Sürüş (FSD) Zorunluluğu Getiriyor

Gelecekte otomobillerin sürüş konusunda büyük bir ilerleme kaydedeceği düşünülüyor. Bu ilerlemelerden birisi de Tesla’nın FSD sürüş sistemi. Bu sistem sayesinde sürücülerin araçlarını kendi başlarına sürmek yerine, sürülmesine izin vermesi mümkün olacak. ABD’deki sürücüler, 2020 yılından beri FSD’nin beta sürümünü kamusal yollarda test ediyorlar. Ancak ne yazık ki her zaman bekleneni veremiyor ve bazı ölümlü kazaların yanı sıra tartışmalı bir üne sahip olmaktan kurtulamıyor. Buna rağmen Tesla CEO’su Elon Musk, sistemini ABD müşterileri için zorunlu hale getirme kararı aldı. Yani bir Tesla satın alan herkes, yazılımı kullanmak zorunda kalacak. Elon Musk’ın aldığı bu karar otomobil sektöründe büyük bir devrim yaratması beklenen otonom sürüş sisteminin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Elon Musk FSD’yi Zorunlu Hale Getiriyor

Tesla CEO’su Elon Musk, çalışanlarına gönderdiği e-postada, FSD beta sürümünün yeni satılan her Tesla aracına yüklenip etkinleştirilmesi gerektiğini söyledi. Kuzey Amerika’da FSD V12.3.1’in yüklenmesinin ve etkinleştirilmesinin artık zorunlu olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, araç teslimatı sırasında sistem hakkında kısa bir test sürüşünün de yapılması gerektiği belirtildi. Musk’ın bu talimatının ardından Tesla kullanıcıları, araçlarının FSD beta sürümüne geçiş yapması ve bu gelişmiş sürüş deneyimini deneyimlemesi bekleniyor. Bu adım, Tesla’nın otomotiv teknolojisi alanındaki liderliğini bir kez daha kanıtlıyor.

Musk, FSD’nin Ününü İyileştirmek İstiyor

Musk, neredeyse hiç kimsenin “FSD’nin (denetim altında) gerçekte ne kadar iyi çalıştığını” bilmediğinden şikayet ediyor. Bu nedenle hedef, müşterileri zorunlu test sürüşü sırasında FSD sistemine ikna etmek. Musk ayrıca bu adımdan opsiyonel FSD paketinin satışlarında artış bekliyor olabilir. Sistem henüz resmen onaylanmamış olsa da, isteyenler Tesla araçlarını şimdiden bu yazılım paketiyle donatabilirler. ABD’de ilgili paketin maliyeti “Tam Kendi Kendine Sürüş Yeteneği” 12.000 dolar (yaklaşık 11.000 Euro) ancak görünüşe göre pek talep görmüyor. ABD’deki Tesla müşterilerinin yüzde 20’sinden azı bu paketi tercih ediyor.

Türkiye’de FSD Paketi

Türkiye ve Avrupa için FSD beta henüz resmi olarak aktif hale getirilmedi. Ancak, sürücüler araçlarını FSD’ye hazırlayabilirler. İlgili paket şu anda Temel ve Gelişmiş Otomatik Pilotun tüm özelliklerini ve trafik lambası ile dur işareti tanıma yeteneğini içeriyor. Yeni otomatik sürüş fonksiyonları resmi olarak aktif hale getirilden sonra kullanılabilir hale gelecektir. Ancak, Tam anlamıyla otonom sürüşün stabil bir hale gelmesi biraz zaman alabilir.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.