Fortnite iPad’e Geri Dönüyor

by Techxir
0 yorum 28 görüntüleme
Fortnite iPad'e Geri Dönüyor

Ağustos 2020’de iPhone ve iPad kullanıcıları için “Fortnite”ın 4. sezonuyla ilgili kötü haber geldi ve kullanıcılar 3. sezonda takılı kaldı. Bunun nedeni, Apple ile “Fortnite” geliştiricileri arasında halen devam eden bir anlaşmazlık. Kısaca; Epic Games, Apple’ın App Store’daki yüksek komisyon oranlarından hoşnut değildi ve bir çözüm buldu. Fakat, mobil Battle Royale oyunu “Fortnite” için getirilen yeni bir ödeme yöntemi, oyunun App Store’dan kaldırılmasına neden oldu ve kullanıcılar güncellemelere erişimini kaybetti.

Epic Games Apple’a Karşı

Amerikan yazılım şirketi Epic Games, Kuzey Carolina’da bulunan merkezinden, iOS ve iPadOS için kendi uygulama mağazasını planlıyor. 2023 Mart ayında, iOS için bu plan askıya alındı. Apple, Fortnite geliştiricilerinin kendi uygulama mağazasını açmalarını engelledi.

Dijital Pazarlar Yasası Devrede

Google’a karşı Epic Games, oyun içi satışlar için kendi ödeme yöntemini kullanma hakkını kazandı. Ancak Apple’a karşı başarılı olamadılar. Avrupa politikası, Epic Games’e yardımcı oluyor. Dijital Pazarlar Yasası (DMA) kapsamında, Apple, iOS uygulamalarının dağıtımındaki kısıtlamalardan vazgeçmek zorunda kaldı. Böylece, diğer online mağazaların da kabul edilmesi mümkün hale geldi. Bu, Epic Games’e “Fortnite”ı iOS için kendi başına sunma fırsatı verdi. iPadOS için de DMA’nın uygulanması Nisan 2024 sonunda değişecek.

iPhone ve iPad İçin Fortnite

Yalnızca iOS cihazlarında değil, artık iPadOS için de alternatif uygulama mağazaları planlanıyor. X platformunda Epic Games, “Avrupa Komisyonu, iPadOS için de Dijital Pazarlar Yasasını düzenlemesini istediğini açıkladı. Ayrıca Fortnite ve Epic Games Store’u AB’de yakında iPhone’larda ve bu yıl içinde aynı zamanda iPad’lerde sunmak için tam gaz devam ediyoruz!” dedi. Ülkemiz içinde aynı kurallara geçerli olacak mı ilerleyen günlerde göreceğiz.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.