Android 15 Yenilikler, Uyumlu Telefonlar, Çıkış Tarihi

by Techxir
0 yorum 19 görüntüleme
Android 15 Yenilikler, Uyumlu Telefonlar, Çıkış Tarihi

Android 15, Google’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü olacak. Her yıl olduğu gibi, birçok yeni özellik yanı sıra hataların düzeltilmesi ve diğer geliştirmelerle birlikte sunulacak. Bu yazıda, beklenen tüm özelliklerin ve iyileştirmelerin ayrıntılarını bulabilirsiniz.

2023’te yayınlanan Android 14’ten sonra, Google şimdi de yeni bir sürüm üzerinde çalışıyor. Android 15’in çıkış tarihi ne zaman olacak, hangi cihazlar bu güncellemeyi alacak ve yeni özellikleri neler olacak ? Bu yazıda bu soruları ve daha fazlasını, şu ana kadar toplanılan söylentilere ve sızıntılara dayanarak yazıyoruz.

Android 15 Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Google henüz Android 15’in genel çıkış tarihini resmi olarak duyurmadı, ancak önceki yayın döngülerine dayalı bazı varsayımlar yapabiliriz. Google genellikle yeni bir Android sürümünün ilk Geliştirici Önizlemesini Şubat veya Mart aylarında başlatır ve ardından birkaç ay boyunca beta sürümlerini sunar. Google’ın bir çalışanı ilk Geliştirici Önizlemesinin dağıtımını duyurmuştu. çalışana göre 16 Şubat 2024 Cuma günü geliştirici önizleme sürümü gelecek. Mart ayında hemen ardından bir sonraki Geliştirici Önizleme sürümü geldi.

Android 15 DP1(Geliştirici Önizleme 1), Android 15’in son sürümüne kadar Google’ın yayınlayacağı bir dizi Geliştirici Önizlemesi ve Beta’dan ilkidir. İşte Android 15’in mevcut yayın takvimi:

 • Geliştirici Önizleme 1 (16 Şubat 2024)
 • Geliştirici Önizleme 2 (Mart)
 • Beta 1 (Nisan)
 • Beta 2 (Mayıs)
 • Beta 3 (Haziran)
 • Beta 4 (Temmuz)
 • Son sürüm (belirlenecek)

Android 15, Haziran 2024’te Beta 3 ile platformun istikrarına ulaşacak. Platform istikrarı, SDK/NDK API’lerinin, iç API’lerin ve uygulamalarla etkileşim halindeki sistem davranışlarının tamamlanmasını içerir. Geliştiriciler, Android 15’te uygulamalarının uyumluluğunu ve işlevselliğini test edebilirler ve sonraki değişikliklerle ilgilenmeden önce. Son kararlı sürüm genellikle gelişimin ilerlemesine ve kullanıcı geri bildirimlerine bağlı olarak Ağustos ile Ekim arasında yayınlanır.

Android 15 ile Uyumlu Telefonlar Nelerdir?

Cihaz uyumluluğu konusunda, 2023 ve 2024’ün en iyi telefonlarının bir noktada Android 15’i alacağını bekleyebiliriz. Android üreticileri son yıllarda güncelleme politikalarını geliştirdiler, cihazlarına daha uzun ve daha hızlı destek sağlıyorlar.

Xiaomi, OnePlus veya Oppo gibi markalar, telefonları için dört yıl güncelleme sözü veriyorlar. Ancak Samsung ve Google artık yazılım güncellemelerinde öncü konumda, Samsung Galaxy S24 serisi ve Google Pixel 8’in lansmanlarından en az 7 yıl sonra güncellemeler alıyor. Bu nedenle, Samsung’un hangi Galaxy telefonlarının Android 15’in son sürümünü alacağını şimdiden biliyoruz.

Önceki yıllarda olduğu gibi: Google telefonları, Android 15’in Geliştirici Önizleme ve Beta sürümlerini alan ilk cihazlar olacak. Google’un güncelleme politikasına dayanarak, Android 15’i alacak cihazlar şunlar olacak:

 • Pixel 8 ve 8 Pro
 • Pixel Fold
 • Pixel Tablet
 • Pixel 7a
 • Pixel 7 ve 7 Pro
 • Pixel 6a
 • Pixel 6 ve 6 Pro

Pixel 5a 5G’nin aslında Ağustos 2024’e kadar güncelleme alacağı garanti olarak açıklanmıştı, bu nedenle Android 15’i alacağı düşünülüyordu. Ancak Pixel 5a için Android 14, Google’ın Pixel 6 öncesi telefonları için sunduğu en yüksek versiyon olan Android güncellemesi olduğu için bu gerçekleşmeyebilir. Bu yıl, Google kesinlikle hala Qualcomm’un Snapdragon yongalarını kullanan telefonları terk etti.

Android 15 Nasıl Yüklenir?

Son sürüm çıktığında, telefonunuz uyumluysa, güncelleme hazır olduğunda bildirileceksiniz. Yükleme işlemi sadece birkaç tıklama ile otomatik olarak ve sorunsuzca gerçekleşecektir. Beta programına katılmak istiyorsanız, Google’ın beta programına kaydolmanız ve deneme sürümünü hangi telefon üzerinde test etmek istediğinizi seçmeniz gerekecek.

Android 15 geliştirici önizlemesini indirmek için, bu makalenin altındaki Android geliştiricilerin web sitesine gidin ve cihazınıza uygun sistem görüntüsünü seçin. Ayrıca, bilgisayarınıza Android Platform Araçları SDK’sını da yüklemeniz gerekecek. Sonrasında, sistem görüntüsünü adb komutuyla cihazınıza aktarabilirsiniz. Android geliştiricilerin web sitesi size nasıl yapılacağını açıklar.

Genellikle, Android 15’in ilk güncellemelerini indirmeden önce iki kez düşünmeniz önerilir. Geliştirici Önizleme sürümleri, adlarından da anlaşılacağı gibi geliştiricilere yöneliktir ve genel olarak halk için uygun olmayabilir. Bazı temel özelliklerin eksik olabileceği durumlar olabilir, bu yüzden bir sonraki Android sürümünün yeniliklerini herkesten önce denemek istemiyorsanız, belki de ana cihazınıza yüklemekten kaçının.

Bazı kişiler, OTA aracılığıyla güncellemeyi indirmeye çalışırken telefonlarının “brick” duruma geldiği bildirdi. Bunun olması her zaman sizin hatanız olmayabilir, ancak bootloader kilidi açıksa cihazınız onarılabilir Teknik olarak, bootloaderı kilitlemek bile gerekli değildir. Bootloaderı fastboot’tan kilitlemek için önceden OEM kilidini açma işlevini etkinleştirmeniz yeterlidir ve gerektiğinde cihazı onarabilirsiniz. Çeşitli sorunlarla karşılaşılması üzerine, Google bu sürüm için indirmeleri askıya aldı.

Geliştirici Önizlemesini yükledikten sonra, Android 15’in sonraki güncellemelerini otomatik olarak alacaksınız. Ancak, Android’in kararlı sürümüne geri dönmek isterseniz, telefonunuzu sıfırlamanız ve fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerekecek. Ve uyumlu bir Pixel’iniz yoksa, yine de Android 15 DP1’i Android Stüdyo’daki Android emülatörü ile test edebilirsiniz. Android 15’in sistem görüntüsünü SDK Yöneticisinden indirmeniz ve Android emülatörü ile sanal bir cihaz oluşturmanız yeterlidir.

Android 15’teki Yenilikler Nelerdir?

Android 15 hala geliştirme aşamasında olduğu için sunacağı tüm özellikleri bilmiyoruz. Ancak, çevrimiçi olarak ortaya çıkan sızıntılara ve Google tarafından yayınlanan ilk sürümlere dayanan bazı ipuçlarımız var. İşte Android 15’te bekleyebileceğiniz bazı ilginç özelliklerden bazıları. Burada, genellikle geliştiricilere yönelik olan küçük teknik değişikliklerin hepsine değinmeyeceğiz.

1. Widget’lar nihayet ekran kilidinde geri dönüyor

Ekran kilidinde widget’ları gösterme, Android’in sunduğu ve daha sonra kaldırdığı özelliklerden biriydi. Widget’lar, kullanışlı bilgileri gösteren veya hızlı eylemlere izin veren küçük uygulama bileşenleridir.

Google, widget’ları ekran kilidinde Android 4.2 Jelly Bean’de tanıttı, ardından Android 5 Lollipop’ta kaldırdı. 10 yıl sonra Lollipop’tan, Android 15 onları yeniden ortaya çıkarabilir. Android uzmanı Mishaal Rahman, Android 14’ün tamamlanmamış bir sürümünde yeni bir özellik keşfetti; ekran kilidinde belirli widget’ları destekleyen yeni bir bölüm ekler.

Özellik henüz çok erken bir test aşamasında ve halka açık kullanıma hazır değil, çünkü bayrakların arkasına gizlenmiş, hatalı bir arayüze ve muhtemelen son sürümde değişecek garip bir kurulum sürecine sahip. Neyse ki, Mishaal Rahman, Google’ın ekran kilidindeki widget’ları tabletler ve diğer çoklu kullanıcı cihazları ile sınırlayacağını düşünüyor. Kodda, widget’ların diğer insanların görmemesi gereken özel verileri göstermesini engelleyen kısıtlamalar da bulunmaktadır.

2. Android 15 ile Uygulama Çiftlerini (Application Pairs) Saklama

Google Pixel Fold gibi büyük Android telefonları ve katlanabilir cihazlarla iki uygulamayı aynı anda görüntüleyebilirsiniz. Android 15, bu uygulama çiftlerini ana ekranınıza kaydetmenizi ve kolayca erişmenizi sağlayabilir. Bazı katlanabilir cihaz üreticileri bu özelliği sunsa da, Google’ın bunu Android’e entegre etmesi bekleniyor. Android 14’te bazı uygulama çiftlerine dair işaretler gördük, ancak bunlar muhtemelen Android 15 ile gelecek.

3. Hassas Uygulamalarınız İçin Özel Alan

Samsung’un uzun zamandır sahip olduğu Secure Folder adlı bir özelliği bulunuyor. Bu özellik, hassas uygulamaları sistemden ayrıştırır ve ek bir doğrulama gerektirir. Ve Google’ın Android için benzer bir işlev geliştirdiği görünüyor: Private Space.

Bu özellik, telefonun ana kullanıcısına bağlı ek bir profil oluşturur ve ek bir doğrulama gerektirir. Kullanılmadığında uygulamaları ve bildirimleri otomatik olarak durdurur. Google, Private Space’i gizleyerek sadece aratarak erişebilmenizi sağlayabilir. Bu özellik, telefonunuzu başka biriyle paylaşmanız gerektiğinde, ancak bu kişinin özel verilerinizi görmesini istemediğiniz durumlarda özellikle yararlı olacaktır.

4. Pil Sağlığınızı Takip Edin

Google, Android 14’te bir API aracılığıyla pil durumu hakkında temel bilgileri tanıtarak üçüncü taraf uygulamaların bunları kullanmasını sağladı. Bir döngü sayacı, Pil Hakkında bölümünde, Pil Bilgileri altında gizlidir. Android 15, daha fazla veriyi gösterebilir ve bunlara daha kolay erişilebilir hale getirebilir.

Sonraki sürümde, pil hakkındaki bilgilerin daha uygun olan Pil Ayarları bölümüne taşınması bekleniyor. Burada, pil durumuyla ilgili yeni bir menüde döngü sayısını ve pil sağlığının yüzdesini göreceksiniz, bu da pilinizin ne kadar eskidiğini gösterecek.

5. Uygulamalar Artık Telefonunuzun Tamamını Kaplayacak

Android 15 ile, uygulamaların telefonunuzun tüm ekranını kaplamasını Google’ın planladığı görünüyor. Önceki sürümlerde, bu uygulamaların, durum çubuğu ve gezinti çubuğunun arkasında katı bir arka plan kullanarak görüntülenen içeriği azalttığı oluyordu. Şimdi, yeni sürümle uyumsuz olma riskiyle karşı karşıya kalmamak için, uygulamaların ekranınızın %100’ünü kaplaması gerekecek, böylece durum çubuğu ve gezinti çubuğu, birkaç satır ek içeriği görmek için şeffaf hale gelecek.

6. Yeni Bluetooth Bağlantı Penceresi

Pixel telefonunuzda, İnternet geçişine basabilir ve önemli ayarları ayarlamak için küçük bir menüyü kullanabilirsiniz, ancak Bluetooth’un hızlı ayar düğmesi aynı şekilde çalışmıyor. Bu sadece açıp kapatılabilen bir anahtardır, ancak basılı tutulmadığı sürece. Bu, Bluetooth’u akıllı saatleriniz ve fitness takipçileriniz için açık tutan kişiler için pek uygun değildir.

Google, bu sorunu çözmek ve Internet gibi farklı cihazlara kolayca bağlanmanızı sağlayan bir pencere eklemek istiyor gibi görünüyor. Android 14 QPR2’de yeniden tasarlanmış bir karo geliştiriliyor, bu nedenle Android 15 güncellemesinden önce işletim sistemine dahil edilebilir.

7. Yaşlılar İçin Daha İyi Erişilebilirlik

Android 15 ile, Google, teknolojiye pek aşina olmayan veya görme sorunları olan kişiler için akıllı telefonları çok daha kolay kullanılabilir hale getirmeyi amaçlayan yeni bir “kolay ön ayar” modunu tanıtabilir. Aktive edildiğinde, bu mod, özellikle ikonları ve metinleri büyütecek, kontrastı ayarlayacak, gezinme düğmeleri ekleyecek ve dikkat dağıtmayı en aza indirmek için arka planı siyah bir resimle değiştirecektir.

8. Uygulamaların Doğal Modda Arşivlenmesi Desteği

Google, 2023’te, kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak telefonunuzda depolamanıza izin veren bir özellik başlattı. Bu, bir tam uygulamadan daha az alan kaplayan küçük bir boşluk bırakarak, uygulamayı ihtiyaç duyulduğunda daha kolay geri getirir. Uygulama arşivleme özelliği, depolama alanı sınırlı olan veya uygulamaları silmekten çekinen kullanıcılar için faydalı olacaktır, çünkü böylece saklanacak uygulamaları kontrol edebilirler.

Uygulama arşivleme özelliği henüz kullanıma hazır değil, ancak işaretler, bir sonraki Android sürümünde uygulama bilgileri sayfasından uygulamaları doğrudan dondurup geri getirebileceğinizi gösteriyor. Google, bunu Android’in standart bir özelliği haline getirirse, uygulamaların geldiği yerden bağımsız olarak herkes için daha kolay olacak. Ayrıca, kullanıcılar arşivde bulunması gereken uygulamaları kendileri seçebilecekler.

9. Hedefleme Karşı Entegre Koruma

Google Play Store ve Play Protect, çoğu kötü amaçlı uygulamanın Android telefonunuza yüklenmesini engeller, ancak bazıları süzgeçten geçer. Android 15, bu nedenle hedefleme tespitini güçlendirebilir.

Android 14 QPR2’de, Play Protect’in “uygulama etkinliğini dolandırıcılık veya diğer yanıltıcı davranışları tespit etmek için izlediği” yeni bir özellik bulunuyor. Bir şey bulursa, bu bilgiyi Play Protect’e gönderir, tehlikeyi kontrol eder ve diğer Android kullanıcılarını uyarır. Bu nedenle, Android 15 ile çıkabilir.

10. NFC Modülü İçin Bağımsız Güncellemeler

Yıllar içinde Android, birçok temel özelliği ana modüllere taşıdığı için daha modüler hale geldi. Bu yöntem, Google’ın bir sistem genel güncellemesi yapmadan bile bileşenleri güncellemesine olanak tanır. Güncellemeler almayan telefonlara yeni özellikler eklemesine izin verir. Ayrıca, güvenlik sorunlarını daha hızlı çözmeye yardımcı olur.

Wi-Fi, Bluetooth ve Ultra Geniş Bant, sistem güncellemelerinden ayrılmıştır. Google muhtemelen NFC için de aynısını yapacak. Bu, Google’ın ürünlerinin arkasındaki ağ teknolojisi olan ThreadNetwork’ün bir parçası gibi görünüyor. Bu özelliğin gelmesi, Google’ın birkaç yıldır üzerinde çalıştığı AirTag rakibi ve Android kullanıcıları için Google’ın “Find My Device” ağı ile aynı zamana denk gelmelidir.

Android 15, işletim sistemi Android’in güvenlik düzeltmesi seviyesini, sağlayıcı bileşenleri, Linux çekirdek sürümünü, WebView sürümünü ve muhtemelen diğer şeyleri sorgulamak için kolay bir yol sağlayacak olan bir API olan “Security State” (android.os.SecurityStateManager) ekleyecektir.

11. Bluetooth LE ile Yeniden Düşünülmüş Ses Paylaşımı

Google, Bluetooth Low Energy kullanarak yakındaki cihazlarla ses paylaşımına olanak tanıyan Auracast adlı bir özelliği tanıtabilir. Android 15, ayarlarda özel bir ses paylaşımı sayfası ekleyerek, bunun gibi seçenekleri içerecektir: aktive etmek için bir anahtar, yakındaki bir ses akışına bağlanmak için bir QR kodunu tarayacak bir düğme ve dinlemek için farklı bir Bluetooth cihazı seçme seçeneği.

12. Android 15 Yeni Bir Tatlı İsimle Tanıtılacak

Google, Android sürümlerinde pazarlama amaçlı tatlı isimleri kullanmayı bıraktı, ancak geliştirme amaçları için hala bu isimleri kullanıyor. Android 15’in “Ters Çevrilmiş Kek”ten sonra sırasıyla Vanilla Ice Cream (Vanilya Dondurması) adını alacağını biliyoruz. Vanilla Ice Cream adı aynı zamanda Android’in tarihine bir göndermedir. Orijinal Android sürümü genellikle vanilla Android olarak adlandırılır, yani üreticiler tarafından hiçbir değişiklik yapılmadan saf Android.

Crédit: 123RF

13. Telefonunuzdaki Titreşimler İçin Yenilikler

Android 15 DP1, Ayarlar → Ses ve titreşim → Titreşim ve dokunma altında “klavye titreşimi” adlı yeni bir seçeneğe sahiptir. Bu seçenek, klavye uygulamanızda titreşimi devre dışı bırakır. Dahası, Android 15 DP1’den itibaren, hızlı ayarlar kaydırıcısı aracılığıyla parlaklığı ayarladığınızda varsayılan olarak bir titreşim geri bildirimi vardır.

14. Düzenli Bildirimler Artık Rahatsız Etmeyecek

Android 15 DP1, bildirimler için gecikme getiren bir özellik ekledi. Bu özellik, aynı uygulamadan ardışık olarak birden fazla bildirim aldığınızda bildirim sesini kademeli olarak azaltacaktır.

15. Uygulamalar Pixel Fold Kullanımınıza Uyum Sağlayacak

Android 15 DP1, Pixel Fold üzerinde “cihaz katlandığında uygulamalara devam et” seçeneğini yeniden tanıttı. Bu seçenek, telefonunuzu katladıktan sonra uygulamaları iç ekranından kapak ekranına geçirmenizi sağlar. 3 seçenek sunulmaktadır: Her Zaman (telefonunuzu katladığınızda ön ekran açılır), Yalnızca oyunlar, videolar ve diğerleri (ön ekran, ekranınızın pasif kalmasını önleyen uygulamalar için açılır) ve Asla (ön ekran, telefonunuzu katladığınızda kilitlenir).

Crédits: Google

Google ayrıca, telefonunuzu katladıktan sonra kilit ekranında yukarı kaydırarak kapak ekranında uygulamaları kullanmaya devam etmek için başka bir seçenek üzerinde çalışıyor.

16. Kısmi Ekran Paylaşımı

Android 15 DP1, kullanıcıların cihazın tam ekranı yerine yalnızca bir uygulama penceresini paylaşmasına veya kaydetmesine olanak tanıyan kısmi ekran paylaşımını tanıttı, bu da bazı bilgileri veya hatta bildirimlerinizi görmek istemediğinizde pratiktir.

17. Tek Kullanımlık Şifreleriniz İçin Geliştirilmiş Koruma

Android 15 ile Google, tek kullanımlık şifreleriniz için yeni koruma önlemleri getirmeyi amaçlıyor. Bu tek kullanımlık şifreler, kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilir, ancak yeni bir özellik, güvenilmez uygulamaların mesajlarınızı okumasını engellemelidir.

18. Fiziksel Bir Klavye Bağlarken Daha Fazla Seçenek

Akıllı telefonunuza fiziksel bir klavye bağlamak isterseniz, örneğin uzun bir metin yazmak veya daha fazla tuşa doğrudan erişmek için, Android 15 Windows’tan alınan özellikler ekleyecek. Şu anda 3 adet bulunmaktadır: Sürüklenen tuşlar, Yanlış vuruşları yok say (atlama tuşları) ve Hızlı vuruşları yok say (yavaş tuşlar).

19. Telefonunuzu Kapalı Olsa Bile Bulabileceksiniz

2023 Google I/O etkinliğinde duyurulan Yerimi Bul ağı, sonunda Android 15’te etkinleştirilecek. Bu, telefonunuzun Bluetooth sinyallerini gönderip alabilmesini sağlayarak, telefonunuzun Google’ın konum platformunda bulunmasını sağlar. Bu, iOS’a göre işletim sisteminin gerisini telafi etmek için.

20. Play Store Dışından İndirilen Uygulamalara Karşı Güçlendirilmiş Güvenlik

Google, resmi mağazası dışından indirilen bir uygulamanın yüklenmesini engellemez. Ancak, bu, kötü niyetli kişiler tarafından daha kolay değiştirilebilir oldukları için daha fazla risk taşır. Örneğin, içine kötü amaçlı yazılım ekleyebilirler. Bu riski azaltmak için, Android 15, en azından Android 7.0 Nougat için tasarlanmamışsa bu tür uygulamaların yüklenmesini engelleyecektir. Böylece, bunlar zaten belirli bir güvenlik standardını karşılamak zorunda kalacaklar.

21. Konum Bilginize Kimin Erişebileceği Üzerinde Daha İyi Kontrol

Bir uygulamanın konumunuza erişip erişemeyeceğini ve ne zaman (her zaman mı yoksa sadece kullanırken mi) seçebilirsiniz. Ancak, operatörünüz sürekli olarak bunu bilmektedir. Android 15, bu durumu değiştirecek ve belirli bir durum dışında, bunun için yeni bir izin tanıtacaktır.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.