Hackintosh: macOS’u Mac’ten başka bir cihazda çalıştırmak artık çok zor olacak

by Techxir
0 yorum 23 görüntüleme
Hackinstosh

macOS 14 Sonoma’ya yapılan son değişiklikler, Hackintosh’un sonunu getirebilir; “Hack” ve “Macintosh” kelimelerinin birleşimi olan Hackintosh, Apple’ın ürettiği cihazlar dışındaki makinelerde macOS çalıştırılmasını sağlamaktadır.

Bir bilgisayar için işletim sistemi seçimini yaparken, seçimi etkileyen birçok neden olabilir. Seçim yapıldıktan sonra, bunu çalıştırabilecek bir makine satın almak önemlidir. Ancak macOS’u tercih edenler, genellikle yüksek fiyatlı Apple makinelerinden soğuyabilirler. Bu durum, Hackintosh etrafında bir topluluğun ortaya çıkmasına neden oldu.

Hackintosh, Genellikle bir PC üzerinde çalıştırılsa da, Nintendo DS gibi daha ilginç cihazlarda da kullanılabilir. Bu, istediğiniz bileşenlerle bir “Sahte Mac” oluşturmanızı ve firmanın sunulan modellerin yapılandırmalarıyla sınırlı olmamanızı sağlar. Genellikle daha düşük maliyetle yapılır. Ancak, macOS’un son güncellemesiyle Hackintosh’ların geleceği tehlikeye girebilir.

Hackintosh kurmak için, artık macOS’un temel işlevlerini göz ardı etmek gerekecek

“iMac/MacBook modellerinde kullanılan bazı Broadcom kartları, yeni Mac modellerinde son birkaç yıldır desteklenmiyor, bu nedenle sürücülerin kaldırılması şaşırtıcı değil, ” diyor Aleksandar Vacic bir blog yazısında. Bu kartların avantajı, iMessage, FaceTime, AirDrop veya Continuity gibi Apple hizmetleriyle değişiklik yapmadan çalışmalarıydı. Artık durum böyle değil.

Bu kaldırma, Hackintosh’un yakında biteceği anlamına gelebilir, ancak ciddi tavizler vermeye hazırsanız: kullanımınıza ve Wi-Fi’nin sizi rahatsız edip etmeyeceğine bağlı olarak bazı şeyler çalışmaya devam edecek. Özellikle bazı kullanıcılar, Messages ve FaceTime gibi hizmetlerden vazgeçemeyeceğinden, bu kısıtlamaları kabul ederek kullanmaya devam edebilecek.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.