OnePlus Gemini AI ile Akıllı Telefonlarda Yeni Bir Dönem Başlatıyor

by Techxir
0 yorum 19 görüntüleme
OnePlus, Gemini AI ile Akıllı Telefonlarda Yeni Bir Dönem Başlatıyor

Google Cloud Next 2024 etkinliğinde OnePlus, akıllı telefonlar için Google’ın AI modeli Gemini’nin entegrasyonunu duyurdu. Google AI tarafından geliştirilen ve OpenAI’nin ChatGPT’sine rakip olarak ortaya çıkan Gemini, Mart 2023’te sınırlı kapasiteyle yayınlandı. OnePlus’ın kurucusu ve CEO’su Pete Lau, bir gönderide OnePlus’ın akıllı telefonlara Gemini 1.0 ve Gemini 1.5 entegre etmeyi planladığını açıkladı. Bu entegrasyon, Pixel 8 Pro gibi akıllı telefonlar için optimize edilen ve Samsung’un da kullandığı Gemini Nano’dan daha fazlasını sunmayı hedefliyor. Gemini (eski adıyla Bard), kullanıcıların cihazlarını nasıl kullandıklarını tecrübe etmeyi ve değişiklikler yapmayı amaçlıyor. Gemini ve Google Cloud AI’nin akıllı telefonlara entegrasyonu ile Google ile işbirliği yaparak ve diğer şirketlerle ortaklıklar kurarak mobil AI uygulamalarının kapsamını genişletmeyi hedefliyor.

OnePlus, Mobil AI İçin Temel İlkeleri Belirliyor

  • Etkili Kaynak Kullanımı
  • Öğrenme Yeteneği
  • Gerçek Dünya Algısı
  • Kullanıcıları Yaratıcı Olmaya Teşvik Etme

Yeni Bir Yapay Zeka Silgi Özelliği (AI Eraser)

OnePlus, donanım, işletim sistemleri ve ekosistemlerin kombinasyonundan gelen bir sanal zekanın sonucu olarak AI Eraser’i örnek gösteriyor. AI Eraser, Oppo’nun kendi Büyük Dil Modeli (LLM) olan ve Samsung’un Gauss’una karşılık gelen AndesGPT üzerine kurulu. OnePlus’ın ana şirketi Oppo, yakın zamanda kendi yapay zeka merkezini kurdu. OnePlus’a göre, AI Eraser “mobil fotoğraf düzenlemeyi yeniden tanımlayacak”. Bu özellikle kullanıcılar, fotoğraf galerilerinden istenmeyen nesneleri silme imkanına sahip olacak. Ancak Google’ın Magic Eraser ve Magic Editor’unun yanı sıra Samsung’un Galaxy AI’sinde de benzer bir özellik bulunuyor.

OnePlus Daha Fazlası için Çalışıyor

OnePlus, Cloud-AI özelliklerinin genişletilmesini planlıyor. Önümüzdeki dönemde OnePlus akıllı telefonlarla, haber makaleleri veya ses kayıtlarını özetleme gibi özellikler mümkün olacak. Bu tür işlevler Google’ın Pixel telefonlarında zaten mevcut, ancak tüm dillerde değil. OnePlus, önümüzdeki üç ile beş yıl içinde 100’den fazla AIGC özelliği (AI tarafından üretilen içerikler; metin, görüntü, video, animasyon, ses veya kod) sunmayı planlıyor.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.