Android 15 ile Google Wallet’teki Bir Sorunu Çözebilir

by Techxir
0 yorum 25 görüntüleme
Android 15 ile Google Wallet'teki Bir Sorunu Çözebilir

Android 15, telefonunuzla ödeme yapma şeklinizi değiştirebilir çünkü yeni bir API ile işlemleri çok daha hızlı hale getirmeyi amaçlıyor.

Son zamanlarda Google Wallet’ın temassız ödemeler için daha sık kimlik doğrulaması istediğini fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Özellikle Avrupa’daki birçok kullanıcı, neredeyse her dokunuşla yapılan her alışverişin artık işlem tutarı ne olursa olsun telefonlarını kilitlemeyi gerektirdiğini bildiriyor.

Bu değişiklik, önceki zamanlarda belirli harcama limitlerinin altındaki küçük alışverişler için geleneksel olarak sorunsuz olan temassız ödeme akışını bozuyor. Kimlik doğrulama gereksinimleri güvenliği ön planda tutarken, hızlı kasaya alışkın olan kullanıcılar için ek kısıtlamalar getiriyor.

Android 15 ile Daha Hızlı Ödeme Yapabilirsiniz

Google Wallet’ın yardım dokümantasyonundaki yeni güncelleme, şirketin dünya çapında tüm temassız ödemeler için zorunlu kimlik doğrulamasını uygulamaya hazırlandığını öne sürüyor. Yeni politika, “Perakende ödemelerde kredi kartları ve banka kartları, son zamanlarda doğrulama yöntemi kullanılmadıysa tahsil edilmeyecek” diyor.

Temassız ödemelerin güvenliğini artırmak kesinlikle övgüye değer olsa da, bu değişiklikler kimlik doğrulamasız küçük işlemler için “dokunmatik ödeme”nin sağladığı kolaylık ve hızdan hoşlanan kullanıcıları haklı olarak rahatsız etti. Neyse ki, bu sorunsuz deneyimi yeniden sağlamak isteyenler için bir umut ışığı görünüyor.

Google tarafından yalnızca birkaç gün önce yayınlanan Android 15 Geliştirici Önizlemesi 2, cihazların NFC terminalleriyle bağlantı kurma şeklini basitleştirmeyi amaçlayan özellikler içeriyor. Yeni tanıtılan API’lar, Android telefonların NFC ödeme cihazlarını “dinlemesine” ve her ödeme işleminden önce önceden kimlik doğrulaması yapmasına olanak tanıyacak. Google, bu yeteneğin her ödeme için yeni bir kimlik doğrulamasına başvurmadan tek bir dokunuşla güvenli temassız ödemeler yapılmasını sağlayabileceğini belirtiyor.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.