Türksat 6A Uydusu Bu Hafta Gönderiliyor

by İçerik Editörü
0 yorum 13 görüntüleme
Türksat 6A

4 Haziran’da SpaceX’in tesislerine gönderilecek olan Türksat 6A, burada son hazırlık ve entegrasyon süreçlerinden geçecek. SpaceX, fırlatma öncesinde uydunun Falcon 9 roketiyle uyumlu bir şekilde entegre edilmesini sağlayacak. Bu aşamada, fırlatma için gerekli olan tüm sistemlerin uyumu ve güvenliği bir kez daha gözden geçirilecek. Türksat 6A’nın SpaceX tesislerine transferi, fırlatma sürecinin başlaması için son adım olarak görülüyor.

Türksat 6A’nın Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştirilen son testleri başarıyla tamamlandı ve paketleme işlemlerinde sona yaklaşıldı. Uzun süredir devam eden titiz testler ve hazırlıklar, uydunun sorunsuz bir şekilde fırlatılmasını ve yörüngede görevine başlamasını sağlamak amacıyla büyük bir özenle yürütüldü.

Türksat 6A Uydusu %90 Yerli!

Türksat 6A, yüzde 90 yerlilik oranına sahip olan Türkiye’nin gurur verici bir projesi olarak öne çıkıyor. Bu yüksek yerlilik oranı, Türkiye’nin uzay teknolojileri alanında bağımsızlık ve kendi kendine yeterlilik hedeflerine ne kadar yaklaştığını gösteriyor. Türksat 6A’nın geliştirilmesinde kullanılan malzemelerden, yazılımlara ve sistem bileşenlerine kadar büyük bir kısmı yerli kaynaklarla üretilmiştir.

TÜBİTAK Uzay, Türksat 6A’nın üretiminde kritik rol oynayan birçok alt sistemi geliştirdi. Uydu yönetim alt sistemi, yörünge yönelim kontrol alt sistemi, güç alt sistemi, elektrikli itki alt sistemi, ara yüz kontrol birimleri ve haberleşme görev yükü, TÜBİTAK Uzay’ın uzman mühendisleri tarafından tasarlandı ve üretildi. Uydu yönetim alt sistemi, uydunun genel işleyişini ve fonksiyonlarını kontrol ederken, yörünge yönelim kontrol alt sistemi, uydunun yörüngede doğru pozisyonda kalmasını sağlıyor.

Bayraktar TB3, Rampa Testini Başarıyla Geçti

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.