Windows 11: Not Defteri Nihayet İki Temel ve Vazgeçilmez Özelliğini Kazanıyor

by Techxir
0 yorum 11 görüntüleme
Windows 11 Not Defteri

Microsoft’un Not Defteri, varlığının onlarca yılına rağmen şaşırtıcı bir şekilde eksik olan iki temel özelliği kazanarak modernleşmeye devam ediyor.

Bazı programlar doğrudan Windows ile ilişkilendirilir. Çoğu, işletim sisteminin ilk sürümlerinden beri var olan ve Windows 11’de hala devam eden istisnalar dışında. Bu programlar arasında grafik yazılımı Paint, artık yok olan WordPad kelime işlemci veya Not Defteri gibi örnekler verilebilir. Sonuncusu uzun süre Microsoft tarafından ihmal edildi. Uygulamanın hak ettiği ilgiyi görmesi için güncellemeler şeklinde uzun bir süre beklemek gerekiyordu.

Tasarımı ancak 2021’de modernleşti, ancak bu hoşgörüye değer bir dizi gelişmenin başlangıcıydı. Örneğin, birkaç metni elinizin altında tutmak için pratik sekmelerin ortaya çıkışı veya yapay zeka entegrasyonu gibi özellikleri hatırlayabiliriz. Ancak, Not Defteri uzun yıllardır her metin işleme programının olmazsa olmazı olan iki özellikten yoksunluğuyla parlardı. Eğer Windows Insider programına kayıtlıysanız ve beta güncellemelerini alıyorsanız, memnun olacaksınız, çünkü güncellemeler geliyor.

Windows’un Not Defteri, Uzun Zamandır Beklenen Bu İki Özellikle Zenginleştiriliyor

Windows 11 Not Defteri’nin 11.2402.18.0 sürümü veya Microsoft Mağazası‘ndaki Windows Notepad, otomatik düzeltme ve yazım denetimi ekliyor. İlk özellikle ilgili olarak, Microsoft detay vermemekte, sadece “yazarken yaygın yazım hatalarını otomatik olarak düzeltir” diyor. İkinci özellik, başka yerlerde gördüğünüz gibidir. Bir kelime yanlış yazılmışsa, kırmızı bir dalgalı çizgi ile altı çizilir ve düzeltme önerilerini almak için üzerine sağ tıklamanız gerekir. Kelimeyi seçtikten sonra SHIFT + F10 kısayolu da işe yarar.

Bu seçenek, çoğu dosya türü için varsayılan olarak etkindir, ancak programlama ile ilişkilendirilen dosyalar için değil. Bu mantıklı bir karardır çünkü bu dosyalar genellikle Not Defteri ile açılır ve gereksiz yere yazım denetimi tetikleyebilecek çok sayıda kelime içerir. Güncellemenin küresel olarak dağıtılmasını beklemekten başka çare yoktur. Microsoft, birçok dilin desteklendiğini belirtti, ancak Fransızca’nın bunlardan biri olduğunu tahmin ediyoruz.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.