Yeni Wifi 7 Hakkında Tüm Bilgiler

by Techxir
0 yorum 34 görüntüleme
Yeni Wifi 7 Hakkında Tüm Bilgiler

İnternet bağlantılı cihazların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu nedenle, daha hızlı bir bağlantı sağlamak ve WLAN yönetimini iyileştirmek için birkaç yılda bir yeni bir standarta ihtiyaç duyuluyor. 2019’dan bu yana kullanımda olan Wifi 6 standardı günümüzde en yaygın olarak kullanılanların başında gelmektedir.

Wifi 7 Üç Farklı Frekansta Çalışıyor

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), şu anda IEEE 802.11be (WLAN-BE) adı verilen WLAN standardını tamamlamak üzere çalışıyor. Bu standard, Wifi 7 adı altında şirketlerin bir araya geldiği Wi-Fi Alliance tarafından sertifikalandırılıyor. Bir cihaz bu standardı destekliyorsa, üretici bunu ürün paketinde ilgili Wifi-7 amblemi ile belirtebiliyor. Wi-Fi Alliance, Wifi-7 cihazlarının sertifikasyonuna başladı çünkü WLAN standardının temel teknik gereksinimleri artık belirlenmiş durumda. IEEE, Wifi 7’nin tamamlanması için 2024 yılının son çeyreğini hedefliyor. Yeni standart, eski Wifi 4, 5 ve 6 ile tam uyumlu. Sadece 2,4 ve 5 gigahertz frekans bantlarında değil, aynı zamanda yeni 6 gigahertz frekansını da kullanıyor (Wifi-6’nın bir genişlemesi olan Wifi 6E gibi). 6 GHZ bandı, cihazların daha fazla çekim gücü ve alanı için farklı frekans kullanarak 2,4 ve 5 GHZ frekanslarını rahatlatıyor.

Saniyede 46 Gigabite’a Kadar Hız Mümkün

Wifi 6, önceki Wifi 5’e kıyasla WLAN hızını büyük ölçüde artırdı: 3.500 megabit per second’dan (Mbps) 9.600 Mbps’a. Wifi 7’ye geçişle birlikte hız artışı daha da yükselecek: MediaTek’e göre, 46.000 Mbps‘ye kadar çıkabilir. Wi-Fi Alliance, optimal koşullarda Wifi 7 için 30.000 Mbps hız beklentisinde, bunun için modemin 16 antenle aynı anda birçok cihaza bağlanması gerekiyor. MediaTek, bu teknolojiyi 8K çözünürlükte videoların kablosuz ağ üzerinden üzerinden rahatça aktarılabilmesiyle tanıtıyor.

Geniş Spektruma(Tayf) Avrupadan İzin Yok

6 GHZ, yüksek kanal genişliği, yüksek hızlara çıkmak için büyük katkıda bulunuyor. Bugünün modemleri 320 MHz spektrumunu kapsayabiliyor (Wifi 6: 160 MHz). Yeni modemlerle, 6 GHZ frekansı en yüksek kanal genişliği için yeterli alana sahip olacak. Ancak Avrupa Birliği, bu frekansı kullanmak için toplam 1.200 MHz içinde sadece 480 MHz’e izin veriyor. Açıklama olarak ise, mobil ağlardaki parazitlerin önlenmesi karşımıza çıkıyor. WiFi 7 için ülkemizde bir sınırlandırma olup olmadığı ise şu aşamada bilinmiyor.

Daha Etkili Aktarımlar

Hız artışına, daha yüksek modülasyon seviyesi katkı sağlıyor. Daha karmaşık modülasyonlarla, bir elektromanyetik dalga üzerinde daha fazla bilgi aktarılabiliyor. Wifi 7, aynı zamanda Multi-User MIMO (MU-MIMO) kullanımını iyileştiriyor. Böylece modemler, hızı artırmak için birden fazla cihazla eş zamanlı veri alışverişi yapıyor. Multi-Link Operation (MLO) gerçekten heyecan verici: Burada bir uç cihaz, modem ile aynı anda birden fazla frekans bandında bağlantılı. Veri aktarımı sırasında cihazlar frekanslar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyor ve böylece her zaman en iyi aktarım frekansını seçebiliyor.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.