Boston Dynamics Atlas Robotunun Yenisini Tanıttı

by Techxir
0 yorum 33 görüntüleme
Boston Dynamics Atlas

Robotlar harekete geçti: Sadece kısa bir süre önce, Mentee Robotics şirketi, 2025 ilkbaharı için MenteeBot isimli insansı robotunu duyurdu. Şimdi ise elektrikli insansı robotuyla Boston Dynamics sahnede. Hyundai’ye ait bu şirket, atletik Atlas’ın devamı niteliğinde bir robot tanıttı. Nisan 2024’ün ortalarında Boston Dynamics, spektaküler atlama, taklalar ve dans figürlerini sayısız videoya aktaran hidrolik modelini piyasadan çekti. Yeni robot elektrikli sürücülere sahip ve sonucunda daha sessiz ayrıca daha verimli çalışıyor. Bu durum, yalnızca prototip ve bir araştırma nesnesi olarak kullanılan ürünü ticari kullanıma hazırlamak için önemli bir adım.

Yeni Yapay Zeka Sistemleriyle Donatıldı

Elektromotorlu aktüatörlere ek olarak, yeni Atlas daha fazla beyinle donatıldı. Yeni yapay zeka sistemleri robotu karmaşık görevleri halletmesi için yetenekli hale getirecek. Hyundai’nin üretim serilerinde Atlas’ın ne kadar iyi iş çıkaracağını test etmek istiyor, Boston Dynamics. Atlas robotu Hyundai’nin otomobil üretimine yardımcı olacak. Robotun görünümü minimize edilmiş olsa da, Atlas hala iki kol, iki bacak ve bir başa sahip insan benzeri bir görünüme sahip. Hareketlerinin etkinliklerini artırmak için, ekstrem kısımlarını 360 derece döndürebilir ve bu şekilde diğer insan meslektaşlarının halledemeyeceği işleri üstlenebilir.

Diğer Robotlarla İşbirliği Mümkün

Önceden programlanan hareketlere dayanan hidrolik Atlas’ın aksine, yeni model yapay zeka yardımıyla esnek ve bağımsız bir şekilde çevresine tepki verebilir ve bu çevreye adapte olabilir. Ancak, Boston Dynamics, teknik detayları henüz netleştirmemiş. Özellikle elle çekme mekaniği konusunda, üretici hala çeşitli çözümleri test ediyor. Boston Dynamics’e ait Orbit adlı bir yazılım sayesinde, Atlas şirketin diğer robotlarıyla eşleştirilebilir. Bu sayede mekanik köpek Spot ve lojistik yardımcı Stretch ile işbirliği yapabilir ve onlarla birlikte son derece zorlu ve çok yönlü görevleri gerçekleştirebilir. Atlas’ın kendi test alanlarının dışında ne zaman kullanıma hazır olacağı henüz belirsiz.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.