Windows 11’de Copilot İnternetsiz Olarak Kullanılabilecek

by Techxir
0 yorum 23 görüntüleme
Windows 11'de Copilot AI İnternetsiz Olarak Kullanılabilecek

Windows 11 kullanıcıları için iyi haberler var: Yeni nesil PC’ler, yakında Microsoft’un Copilot’unu yerel olarak, yani internete ihtiyaç duymadan çalıştırabilecek.

Microsoft’un Copilot yardımcısı şu anda bulut tabanlı işleme teknolojisine dayanıyor; ancak, şirket, gelecekte yapay zeka yeteneklerinin daha fazlasını doğrudan yerel PC’de çalıştırabilmesi için Intel ile işbirliği yapıyor.

Bu gelişme, Intel’in PC’lerde yapay zeka geliştirme üzerine yeni bir program başlatmasının parçası olarak gelmektedir. Program, yazılım üreticilerini, performansı ve gizliliği artırmak amacıyla entegre yapay zeka hızlandırma çipi (NPU) kullanmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Copilot, PC’nizde Yerel Olarak Çalışacak

Pratik olmasına rağmen, mevcut bulut tabanlı Copilot modeli, isteklerin Microsoft’un sunucularına gönderilip işlendikten sonra yanıtların geri gönderilmesi gerektiği için her zaman belirli bir gecikmeye neden oluyor. Copilot’un doğal dil işleme yapay zekalarının yerel olarak çalışması, temel sorgular veya basit görevler için kullanıldığında çok daha hızlı performans sağlayabilir.

Tom’s Hardware, Microsoft ve ortaklarının “AI PC’leri”nin, nöral işlem birimleri (NPU) kullanarak cihaz üzerinde “daha fazla Copilot öğesini” idare edebileceğini bildiriyor. Bu yapay zekaya özgü çipler, büyük dil modelleri ve diğer yapay zeka iş yükleri için gereken karmaşık matematik işlemleri standart bir işlemciden çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir.

Yerel olarak çalışan üretken yapay zekanın gizlilik açısından da potansiyel avantajları bulunmaktadır; çünkü kullanıcılara, kişisel verilerini buluta otomatik olarak aktarmadan Copilot gibi araçların gücünden yararlanma imkanı sunar.

Intel ve Microsoft’un Donanım Gereksinimleri Neler Olacak?

Microsoft, yeni nesil yapay zeka destekli PC’lerin vizyonu için en az 40 trilyon işlem/saniye (TOPS) hıza sahip NPU’lara ihtiyaç duyacağını belirtti. Intel’in dizüstü bilgisayarlar için Meteor Lake Core Ultra çipleri yaklaşık 10 TOPS sunarken, AMD’nin Ryzen 7040 serisi 16 TOPS’a kadar ulaşıyor. Ancak, Qualcomm’un söylentilere göre gelecekteki tüketici sınıfı Surface cihazlarına güç sağlayabilecek Snapdragon X Elite çipleri ile her ikisini de 45 TOPS ile geçebileceği belirtiliyor.

Elbette, TOPS sadece performansın basitleştirilmiş bir ölçüsüdür ve farklı NPU mimarilerinin çeşitli yapay zeka görevlerini nasıl ele alacağına dair tam bir resim sunmaz. Ancak, Microsoft’un gelecekteki PC’lerin sahip olmasını istediği yapay zeka gücünün bir üst düzey hedefini belirlemektedir.

Bu arada, Intel, Meteor Lake çipleri ile donatılmış bir Asus NUC Pro 14 mini PC’ye odaklanan bir geliştirme kitini sunuyor. Bu, yazılım üreticilerinin, yakında gelecek yapay zeka PC’lerde yer alacak özel NPU’ları kullanabilen yapay zeka destekli uygulama ve hizmetleri geliştirmeye ve optimize etmeye baş

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.