6G, 5G’den 500 Kat Daha Hızlı Olacak

by Techxir
0 yorum 38 görüntüleme
6G, 5G'den 500 Kat Daha Hızlı Olacak

Japonya’da gerçekleştirilen bir teknoloji gösterisi, saniyede 100 gigabit veri transfer hızına ulaşabilen 6G kablosuz cihaz prototipini sergiledi. Bu hız, ortalama bir 5G telefonundan 500 kat daha hızlı.

NTT, DOCOMO, NEC ve Fujitsu işbirliğiyle geliştirilen bu öncü test platformu, terahertz spektrumundaki çok yüksek frekanslı radyo dalgalarını kullanarak daha önce aktarılamayan veri miktarlarını transfer edebiliyor. 5G’nin teorik olarak maksimum 10 Gb/s hızla sınırlı olduğu ideal şartlarda, 6G sistemi bu sınırları çoktan aşmış durumda.

Saniyede 100 Gigabit

Bu nefes kesen 100 Gb/s hızını bir bağlama oturtmak gerekirse, iki saatlik bir HD filmi cihazınıza iki saniyeden kısa bir sürede indirebilirsiniz. Mevcut 5G bağlantıları ortalama 220 Gb/s hızla sınırlı, 5G’nin sahip olduğu hız ile aynı filmi iki dakikadan az bir sürede indirebilirsiniz.

Ultra hızlı 6G teknolojisi, mevcut durumuyla elbette bazı sınırlamalar ve dezavantajlar sunuyor. Kullanılan ultra yüksek frekanslar çok uzak mesafelere gidemiyor, bu da gerçek menzilin yaklaşık 100 metre ile sınırlı kaldığı anlamına geliyor. Ancak mühendislerin, önümüzdeki yıllarda 6G ağ gelişimini hızlandırdıkça, bu sorunları kolayca çözebilecekler.

İyi haber şu ki, başlangıçta oldukça özelleşmiş olan donanımlar, teknoloji olgunlaştıkça boyut ve maliyet açısından sürekli küçülüp ucuzlayacak. Büyük operatörler zaten 2030 yılından itibaren 6G yayılımlarını planlamaya başladı.

6G, otomatik arabalar gibi sürekli ve gerçek zamanlı veri bağlantısı gerektiren teknolojiler için yeni sınırlar açabilir. Ayrıca bulut tabanlı genişletilmiş gerçeklik deneyimleri, tıpda uzaktan teşhis ve akıllı şehir altyapılarının izlenmesi gibi alanlarda da devrim yaratması bekleniyor.

Yorum Yaz

Hoşunuza Gidebilir

Techxir
© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.